Tanösvény túra 2015.

2015.06.29 09:36

Június 15-én intézményünk minden pedagógusa és tanulója kirándult a közeli Mártély nevű üdülőfaluba a Tisza holtága mellé. Reggel 8 órakor buszokkal indultunk, a rendezvény egy közös bemelegítő tornával indult, amelyen az iskolánk tanulói és pedagógusai is részt vettek. Először az alsó tagozatosok ismerkedtek meg az erdei tornapálya feladataival. A tanulók a mászófalon, kötélmászásban, távolugrásban és egyensúlyozó gerendákon mérhették össze ügyességüket. Szerették a súlypontemelkedéses gyakorlatok végrehajtását is. A felsősök ezalatt a mártélyi tájvédelmi körzet túraútvonalának vágtak neki. A Tisza holtágának természeti jelenségeivel foglalatoskodtak, majd a tanösvény bejárásával megismerkedtek a holtág jellegzetes növény és állatvilágával. Menet közben kölönféle sportágakkal színesítettük az útvonalat. Volt fekvőtámasz verseny, ugrókötél bajnokság, kislabdával célba dobás, karika gyakorlatok, gyorsasági verseny, árokugrás. Az ismertetők értelmezését pedagógusaink segítették. A tanösvény végén megfigyelhettek különböző természeti jelenségeket, úgymint Tiszán kialakuló örvényt, amely pont akkor jól megfigyelhető volt, így fel is tudtuk hívni figyelmüket a természeti jelenségek veszélyeiről is. A tanösvény végén a kilátóhoz vezető útvonal egy kijelölt szakaszán futóversenyt rendeztünk. A kilátó felmászásával még egyszer áttekinthették az ártér, a Tisza és annak holtágának természeti szépségeit. Rövid pihenő után röplabdáztak és fociztak. Akik még nem fáradtak el eléggé, néhány felsős osztály kipróbálta az erdei tornapálya lehetőségeit is. A kicsik az erdei tornapálya végigjárása után egy játszótéren próbálhatták ki különböző ügyességi játékok keretében a fa játszótér eszközeit. A délelőtt folyamán a tanulóink nagyon jól érezték magukat, rengeteg kompetencia területet sikerült elsajátítaniuk. Kiemelten fontos volt a sport és testnevelés és egészséges életmód kompetencia gyakorlása, mindezek mellett lehetőség nyílt a természet és a környezet megfigyelése a környezetismereti kompetencia fejlesztésére, az anyanyelvi kompetencia fejlesztését szolgálta a természetvédelmi ismertető táblák szövegének megismerése, értelmezése. A szociális kompetenciát fejlesztették azon feladatok, amelyeket gyakorolniuk kellett, úgymint együttműködés, megegyezésen alapuló játékszabályok, ügyességi játékok levezetése, megoldása és a szabályok betartása. A csodálatos napfényes időt az utolsó percekben egy kicsit beárnyékolta egy nyári zápor, de ez is kiváló alkalom volt arra, hogy a természeti jelenségekről beszélgessünk és megfigyeljük azt. Összességében elmondható, hogy egy kiváló hangulatú, rendkívül sok programmal és eseménnyel színesített eredményes sportnapot töltött együtt intézményünk összes tanulója és dolgozója.